גידול עציץ סחלב

גידול עציץ סחלב

הסחלב, אשר ידוע גם בשם אורכידיאה, הוא מן ההדורים והאלגנטיים שבפרחים. הסחלבים גדלים בטבע או בחממות ונמכרים בעציצים בעלי ענף או שני ענפים. ישנם מגוון סוגים של פרחי סחלב, בשלל גוונים – לבן, סגול, ורוד וצהבהב, ובשפע דוגמאות – מפוספסים, מנוקדים או מנומרים. עציץ סחלב יכול לשמש מתנה מקסימה ליקיריכם או כפינוק עצמי לבית עבורכם. 

הוראות גידול סחלבים

הסחלב הוא צמח רב-עונתי. הקפדה על טיפול נכון תוביל לשגשוגו בעונה הנוכחית, ופריחה מחודשת של הסחלב בעונה הבאה. אלה ההיבטים שחשוב להתייחס אליהם בגידול סחלב:

מיקום הצמח – מומלץ להניח את הסחלב על אדן החלון או בקרבת החלון. חשוב להקפיד שלא יהא חשוף לרוחות.

אור – הסחלב זקוק לכמות מעטה של אור. יש למקם אותו במקום מואר אך לא מול שמש ישירה, בדרך כלל מתאים לכך צד צפון של הבית. אור במידה רבה מידה ייבש את העלים וישנה את הגוון שלהם מירוק לצהוב. מצד אחר מעט מדי אור יוביל לפריחה מועטה.  

מכל גידול – רצוי לגדל את הסחלב במכל קטן שיכיל את כל הצמח.

מצע שתילה – יש לשמור על אווריריות המצע ועל לחותו. 

השקיה – בקיץ יש להשקות את הסחלב מדי שבוע, ובחורף יש להשקותו פעם בעשרה ימים. השקיה מרובה מדי עלולה לגרום לריקבון השורשים ולהזיק להתפתחות הצמח. כמו כן יש להקפיד על ניקוז עודפי המים שנקוו בתחתית הצמח כדי שלא לפגוע בשורש. מאחר שרוב סוגי הסחלב רגישים למליחות מומלץ להשקות את הצמח במים מזוקקים או במי גשם. 

אקלים – הטמפרטורה הרצויה לגידול הסחלב נעה בין 32-15 מעלות.

לחות – היות שמקור הסחלב באזורים טרופיים חשוב לשמור על סביבה לחה עבורו. בימים חמים ויבשים ניתן להגביר את הלחות על-ידי ריסוס מים, וככלל אפשר להניח את הצמח על תחתית של מים וחלוקי נחל. 

דישון – מומלץ לדשן את הסחלב בדשן מיוחד לסחלבים, אחת לשבועיים. 

גיזום – כאשר הסחלב מסיים את פריחתו מומלץ לחתוך את הגבעול בגובה 3 ס"מ מהבסיס. חיתוך זה יגביר את הסיכוי להנצתו של הצמח מחדש בעונה הבאה. 

בחיהל'ה פרחים תמצאו מגוון רחב של סחלבים, בשפע גוונים ודוגמות.

חיהל'ה פרחים – בסחלבים מתמחים
 

כתבות נוספות